Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu započeo je u ponedjeljak, 2. listopada novu akademsku godinu 2017./18. Euharistijsko je slavlje u kapeli splitskoga Centralnog bogoslovnog sjemeništa predvodio vicekancelar Fakulteta provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja fra Joško Kodžoman u koncelebraciji s v.d. dekanom KBF-a prof. dr. Anđelkom Domazetom, nastavnicima i odgojiteljima.
Pozdravivši sve sudionike slavlja i uime odsutnoga splitsko-makarskoga nadbiskupa Marina Barišića, provincijal je kazao da se Bog „uvijek pobrine da čovjeku na njegovu životnom putu osigura pomoć i zaštitu.“ U svjetlu spomendana Svetih Anđela Čuvara koji danas slavimo u svojoj je propovijedi provincijal govorio o anđelima čuvarima koje nam Bog šalje kako bi nas zaštitio od nevolja i savjetovao u dvojbenim situacijama. Da bi se doista dogodilo sve što Bog obećava trebamo biti poslušni tom glasu. Provincijal je u nastavku propovijedi usporedio profesore s anđelima potaknuvši studente i profesore na međusobno povjerenje u odgojno-obrazovnom procesu: „Bez povjerenja studenata u svoje nastavnike, kao i bez vjere nastavnika u svoje studente, teško da se možemo nadati očekivanom uspjehu, kada je u pitanju ljudski rast u vjeri, prenošenje znanja i svih drugih kompetencija važnih za cjelovito formiranje čovjeka. Lako mogu zamisliti i usporediti naše profesore, kojima je Božja providnost namijenila zahtjevnu nastavničku i odgajateljsku ulogu, s anđelima, koje nam Bog šalje, kako bi uz njihovu pomoć proširili svoje ljudske vidike, produbili svoja znanja i iskustva u pitanjima vjere, crkvenog nauka, praktičnog življenja…“ Oni su tu, nastavio je provincijal Kodžoman, „da u svojim studentima prije svega stvore odnos povjerenja, kao bitnu pretpostavku za svaki uspješan odgojno-obrazovni rad. Od studenta se pak očekuje da shvate svoje profesore u njihovu poslanju i ulozi.“
Bez duhovnih i znanstvenih uvida, koji se tu prenose, lako bismo se mogli izgubiti u šumi onoga što nam se svakodnevno nudi i nameće, naglasio je vicekancelar dodavši da bi bez požrtvovnog rada studenata i profesore Crkva „ostala nijemi sugovornik u suvremenom javnom diskursu koji se vodi oko važnih društvenih i egzistencijalnih pitanja i problema. Zahvaljujući vama, Crkva je aktivni sugovornik u svim raspravama, kojoj ne nedostaje argumenata i koja uvijek može ponuditi konstruktivno mišljenje.“
Uslijed mogućeg zaborava ili zanemarivanja temeljne svrhe ili biti nastavničkog poslanja, lako bismo mogli završiti u bespotrebnim dokazivanjima nadmoći, u besplodnim raspravama, upozorio je provincijal te zaključio: „Stoga se i molimo Bogu, da nas u predstojećoj novoj akademskog godini, sačuva od svih mogućih iskustava razočaranja, da nas poštedi nepotrebnih poniženja, da među nama, naprotiv, raste povjerenje, predanost u radu, odgovornost, prihvaćanje ljudske različitosti, kada su u pitanju sposobnosti i talenti. Svima onima, posebno studentima, koji su već doživjeli neke neuspjehe u radu, neka Bog udijeli milost ustrajnosti i strpljivosti, kako se ne bi potpuno predali i kako bi uz Njegovu pomoć uspješno priveli kraju započeti posao.“
Misno je slavlje završilo drevnim himnom Duhu Svetomu „O dođi Stvorče“, a potom je program nastavljen u velikoj dvorani Fakulteta. Prigodnu riječ nazočnima uputili su v.d. dekana Fakulteta dr. Domazet i provincijal Kodžoman. Novoizabrani dekan KBF-u u Splitu je prof. dr. Alojzije Čondić, koji je na bolovanju pa službu v.d. dekana vrši prof. Domazet koji je uime Fakulteta zahvalio trojici profesora koji su ove akademske godine otišli u mirovinu: mo. Šimi Maroviću, izv. prof. Ivanu Jakulju i mr. Miljenku Odrljinu, a uspješan rad poželio novim nastavnicima: mr. Anti Raku, mr. Ivanu Lovriću i mo. Ivanu Urliću.
Lectio brevis na temu mentalnih poremećaja održala mr. sc. Gina Šparada, asistentica na Katedri filozofije. Izložila je povezanost glavnih neugodnih emocija i nekih psiholoških bolesti koje su s njima povezane. Opisala je uzroke i simptome antisocijalnog i graničnog poremećaja ličnosti, te depresivnih poremećaja. Ukazala je na odlike koje karakteriziraju mentalno zdrave osobe, te je naglasila da je potrebno uvijek raditi na vlastitom emocionalnom zdravlju kako bi se spriječile eventualne komplikacije. Naglasila je da su vjernici obogaćeni dimenzijom vječnosti koju je donio Isus Krist, i da upravo ona treba biti perspektiva iz koje će gledati na vlastiti život. Kada se na probleme gleda iz perspektive vječnosti, oni zadobivaju potpuno novo značenje, i gube na svojoj razornoj moći, a to je i najbolja prevencija za razvitak mentalnih poremećaja.
Vršitelj dužnosti prodekana za nastavu dr. sc. Domagoj Runje iznio je potom sve važne obavijesti o predavanjima i tijeku rada u novoj akademskoj godini. U prvu godinu upisano je 27 studenata na FTS-i i 22 na TKS-u.