Korizmena duhovna obnova studenata laika KBF-a u Splitu održana je u srijedu 29. ožujka u katedrali Sv. Marka u Makarskoj s geslom“Gospodine, daj mi te vode da ne žeđam!“ U pratnji studenata bio je njihov duhovni asistent mr.don Jenko Bulić. Prije samog početka studenti su posjetili i pomolili se u marijanskom svetištu Vepric.
U kateralnoj crkvi dočekao ih je župnik mons. Pavao Banić koji je izrazio radost i dobrodošlicu budućim katehetama i navjestiteljima Radosne Vijesti, te njihovom duhovniku. Potom je studente upoznao s duhovnom i kulturnom baštinom Makarske biskupije i grada Makarske, te s pastoralnim aktivnostima i izazovima same župe.
Nakon toga uslijedila je duhovna obnova koju je predvodio župni vikar u toj župi don Ante Kelava, donedavni kolega studenata na KBF-u. Voditelj je u samom razmatranju stavio naglasak na stvarnost grijeha, ali i Očeve ljubavi i blizine s onima koje muči i zarobljava zlo. Jedna od pojava koju suvremeni čovjek voli zaobići jest govor o grijehu. O svemu je drugome možemo ali ne i o grijehu. Kao da taj govor više nema smisla, kao da pripada samo prošlosti. Možemo upotrebljavati i drugi pojam ali bitno je da je to pojava koju ne možemo ignorirati. Grijeh je tu, a iza njega je uvijek odluka, proračunatost.
Suvremeni čovjek ima veliki problem, ne želi priznati grijeh, ni sebi, a posebno ne drugima koje je povrijedio grijehom.!
Priznanje grijeha najteži je čovjekov izazov. To je i najvažniji čovjekov izazov. To je osnovni uvjet za pokajanje odnosno obraćenje.
Ljudi često ipak priznaju grijeh i nesavršenost, ali se odmah i pomire s tim: Takav sam i to je tako. Kao nije to strašno i ne treba, odnosno ne želim to mijenjati. Isus nas poziva da priznamo grijeh, da pruzmemo odgovornost za svaki grijeh da se pokrenemo i borimo. Susret s Isusom poguban je za grijeh a ne za čovjeka.
I mi smo suvremeni ali najprije Kristovi. Nama nije mjerilo ni uzor ni većina ni manjima, nego Isus Krist. Zato nas ne bi trebale zbunjivati nametljive poruke i svjetonazori onih koji su sami sebi bogovi pa time i bezgrešni. Oni koji ne slušaju glas Božji pa zato čuju glasove mnoštva kumira koji ih razvlače na razne strane i stalno glavinjaju tražeći vode u baruštinama a izvor žive vode odbacuju.
Oholost je temeljni grijeh koji vodi do drugih grijeha. Pokazuje se u raznim varijantama:
Ja sam najbolji, bolji sam od drugih, mogu sam sve, imam sve talente, znam sve, ne treba mi nitko, ja sam uzor svima, sve mora biti po mojoj volji, ja sam samodostatan…
Neposlušnost Bogu i njegovoj volji daje sotoni prostora da kod nas djeluje. Papa Franjo: Bog se ne umara opraštati ni kada vidi da se njegova milost ne uspijeva ukorijeniti u tlu našega srca, kada vidi da je put tvrd, pun korova i neravan. Bog se ne umara, ponovo se vraća sijati svoje milosrđe i svoje praštanje, vraća se sedamdeset puta sedam.
Nakon razmatranja uslijedilo je pokorničko bogoslužje i pojedinačna ispovijed, potom i euharistijsko slavlje. U homiliji je voditelj osvijetlio susret Isusa i Samarijanke. Žena je to koja ima ranjeno srce, ali srce koje je otvoreno i koje traži. Papa Franjo kaže u Amoris laetitia da smo pozvani prihvatiti one koji su u neregularnim vezama, učiniti da se osjećaju kao članovi Crkve, da su prihvaćeni kao djeca Božja, da ih se ne prezire. Kolike žene i muževi traže život u ispucanim čatrnjama a zaobilaze bunar žive vode. Samarijanka je cijeli život tragala za prihvaćanjem, za onom što će joj ispuniti srce da više ne žeđa- kad je našla, brzo trči da drugima posvjedoči, evangelizira druge.
Na kraju duhovne obnove, duhovnik don Jenko je zahvalio voditelju, župniku i studentima što su učinili bogatim ovaj duhovni događaj i obogatili ovaj grad i prostor u kojem se već danas dogodila radost uskrsnog jutra koje ih je učinilo dionicima i svjedocima kako korizmeni hod s križem uvijek donosi trijumfalni susret na zdencima života prepunih vode od koje se ne žedni nikada.
Liturgijska slavlja su svojim sudjelovanjem animirali sami studenti laici KBF-a u Splitu.
Slavko Blažić, student
FOTOGALERIJA