Searching for Words

Od 20. do 21. lipnja 2024. na Sveučilištu u Grazu će se održati simpozij "Searching for Words" koji ima za cilj unaprijeđenje položaja drevnih jezika, poput latinskog i grčkog u obrazovnim kurikulumima istražujući značaj očuvanja i proučavanja pisane kulturne baštine. Izv. prof. dr. sc. Josip Dukić održati će predavanje "Centar za epigrafska, paleografska i povijesno-teološka istraživanja ‘Don Frane Bulić’ u Splitu i objavljivanje povijesnih izvora".

Preliminarni program

Četvrtak, 20. lipnja 2024.

• 9:00: Otvaranje, Pablo Argárate, Sveučilište u Grazu
  • 9:15: Erich Renhart, Sveučilište u Grazu - "The Oldest Manuscript Fragments of University Library Graz"
  • 10:00: Jost Gippert, Sveučilište u Hamburgu - "Cultural Heritage Hidden and Obscured – Palimpsests from the Caucasus"
  • 10:45: Pauza za kavu
  • 11:00: Gohar Muradyan, Matenadaran Yerevan & Aram Topchyan, Matenadaran Yerevan
    • "The New Critical Edition of the Old Armenian Version of the Alexander Romance"
    • "Greek and Roman Literature in Old and Modern Armenian Translations"
  • 12:00: Baby Varghese, SEERI, Kerala - "Research on the Text of the Syriac Anaphora of St James: Inter-Disciplinary Approach"
  • 12:45 - 14:00: Ručak (u kući)
  • 14:00: Dietmar W. Winkler, Sveučilište u Salzburgu - "Back to the Roots. The Necessity of Studying Sources for Present-Day Ecumenical Dialogues"
  • 14:45: Michele Cutino, Sveučilište u Strasbourgu - "The Tradition on the Twelve Patriarchs in the Greek, Syriac, and Latin Patristic Treatises"
  • 15:30: Pauza za kavu
  • 16:00: Philippe Luisier SJ, PIO, Rim - "Die Patrologia Orientalis, seit mehr als 120 Jahren im Dienst der Quellenarbeit christlich-orientalischer Texte"
  • 16:45: Erich Renhart, Sveučilište u Grazu - Predstavljanje PO 59,1 (fasc. 256): The Syriac Anaphora of Saint Basil
  • 17:15: Rasprava i osvrt na održana predavanja
  • 18:10: Domjenak priređen ljubaznošću gradonačelnice Graza

Petak, 21. lipnja 2024.

• 9:00: Dobrodošlica, prorektor Reidl, Sveučilište u Grazu
  • 9:15: Andy Rembeci, Sveučilište u Tirani - "Silent Spaces: Preserving Byzantine Greek Language and Texts in Albania"
  • 10:00: Kristijan Kuhar i Silvio Košćak, Staroslavenski institut, Zagreb - "Glagolitic Written Heritage in Digital Format. Pros and Cons"
  • 10:45: Josip Dukić, Sveučilište u Splitu - "The Center for Epigraphic, Paleographic and Historical-Theological Research ‘Don Frane Bulić’ in Split and the Publication of Historical Sources"
  • 11:30: Franz Karl Prassl, Papinski institut za sakralnu glazbu, Rim - "On the Benefits of Studying Notated Liturgical Manuscripts"
  • 12:15: Završetak simpozija, domjenak.