"Zdrava i nezdrava duhovnost"

U organizaciji Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu održan je program cjeloživotnog obrazovanja Zdrava i nezdrava duhovnost. Program se sastojao od 20 sati nastave raspoređene u 2 susreta tijekom ak. god. 2023/2024.

Svrha programa bila je razdvajanje zdravih i patoloških duhovnih poriva, raskrinkavanje slučajeva zloporabe duhovnosti i religioznosti u svrhu manipulacije, analiza vlastitog stila duhovnosti i povezanih osobnih duhovnih problema, analiza odnosa psihološke zrelosti i zdrave duhovnosti, odnosa unutarnjeg života i religioznosti, prepoznavanje zdravog i patološkog vodstva itd.

Budući da svi ljudi posjeduju duhovnu dimenziju i određeni stupanj duhovne inteligencije, te su motivirani u svojem djelovanju određenim svjetonazorom i sustavom vrednota koji spadaju pod duhovnu dimenziju, program je doticao životna iskustva i situacije koja se tiču svakog čovjeka, neovisno o religiji kojoj eventualno pripada. Obrada tema koje se tiču diskriminacije zdrave i nezdrave duhovnosti važna je posebno za crkveni ambijent. S jedne strane zato što se u njemu očekuje veća razina duhovnog zdravlja i zrelosti, a s druge strane zato što se u crkvenoj sredini otvara mogućnost zloporabe povjerenja ljudi koji joj se utječu, posebno ranjivih skupina osoba, često pod krinkom duhovnosti i potrebe poslušnosti autoritetu.

Raznolikost tema i interdisciplinarni pristup programa Zdrave i nezdrave duhovnosti privukao je brojne zainteresirane. Program je upisalo 35 osoba različitih dobnih uzrasta, razina obrazovanja i crkvenih staleža.

Prof. dr. sc. Mladen Parlov i prof. dr. sc. Hrvoje Relja bili su voditelji na programu, a prof. dr. sc. Anđeko Domazet i Marina Galić, mag. cathech, pomagali su u organizaciji.

Na kraju programa, svim je sudionicima izdana potvrda o uspješnom pohađanju programa od strane Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu, a temeljem čl. 115. st. 4. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, svim se zaposlenicima u školama ovaj program vrednuje kao dio stručnog usavršavanja.

Gina Šparada, Koordinatorica za cjeloživotna učenja